You are currently viewing Zarobki kierownika budowy w Niemczech w 2022 roku

Zarobki kierownika budowy w Niemczech w 2022 roku

W czasach gdy wszystko wokół drożeje, a inflacja osiąga nie obserwowane od dawna poziomy, warto zastanowić się nad tempem wzrostu płac i aktualnych stawek oferowanych w budownictwie. Tym wpisem chciałbym również uaktualnić pierwszy wpis opublikowany na blogu dotyczący „Zarobków młodego inżyniera budowy”.

Jako bazę do rozważań wykorzystam te same źródła informacji, których użyłem wcześniej, jak również wskażę Wam nowy portal, który ma sporo więcej do zaoferowania. Każdy z szukających pracy w Niemczech powinien go znać 😉 Zapraszam!

Źródła informacji na temat zarobków w Niemczech

  1. Poniżej publikuję aktualną w 2022 roku tabelę zarobków: „Tarifvertrag – zur Regelung der Gehälter und Ausbildungs-vergütungen für die Angestellten und Poliere der Baugewerbe“.

     Czym jest ta tabela i jak ją odczytywać przeczytasz w pierwszym artykule na temat zarobków inżyniera.

  1. Jako drugie źródło na temat płac wykorzystam ponownie portal porównujący zarobki – gehalt.de
  2. Nowym, niewykorzystanym przeze mnie wcześniej źródłem, jest portal – kununu.com

Gdzie koniecznie należy zajrzeć szukając pracy w Niemczech?

Każdej osobie szukającej pracy w Niemczech polecam zaprzyjaźnienie się z serwisem internetowym – kununu.com

Dlaczego uważam go za tak istotny?

Ponieważ może on dać Ci dwie najważniejsze informacje, których potrzebujesz szukając nowego pracodawcy. Są to: potencjalne zarobki oraz wiedza na temat realnych warunków pracy.

Portal zbiera opinie byłych i aktualnych pracowników poszczególnych firm, a następnie na ich podstawie tworzy podsumowanie na temat zarobków na poszczególnych stanowiskach, oferowanych w pracy benefitów, dobrych i złych komentarzy, prawdopodobieństwa polecenia pracodawcy oraz całościowej oceny firmy.

Zajrzyj dla przykładu na profile znanych w polsce niemieckich firm budowlanych:

Czy chcesz, żebym dokładniej opisał jakie informacje można znaleźć na profilach poszczególnych firm?
Jeśli tak, zostaw proszę info w komentarzu.

Prezent za zapis na newsletter

W miniporadniku znajdziesz:

  • opis tego, co wchodzi w skład dokumentów rekrutacyjnych w Niemczech,
  • dokładny opis wszystkich elementów składowych CV, z komentarzem, na temat tego na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie tworzenia CV,
  • przykładowe CV w języku polskim i niemieckim w dwóch wariantach – dla świeżo upieczonego inżyniera zaraz po studiach oraz dla osoby z większym bagażem doświadczeń,
  • rady na temat tego, jak tłumaczyć CV na język niemiecki,
  • słowniczek polsko-niemiecki, który pomoże Ci w tłumaczeniu Twojego CV,
  • szablon przedstawionego w poradniku CV do swobodnego wykorzystania przez Ciebie.

Zarobki inżynierów / kierowników budowy w Niemczech

Poniżej prezentuję informacje na temat zarobków inżynierów w zależności od źródła informacji i ich doświadczenia zawodowego:

  1. Tabela zarobków (Lohntabelle) podaje następujące zarobki inżynierów / kierowników budowy:
    • Gehaltsgruppe V (Absolwenci studiów z małym doświadczeniem zawodowym) – 4.100 Euro brutto miesięcznie / 49.200 Euro brutto rocznie.
    • Gehaltsgruppe VI (osoby z 3-5 letnim doświadczeniem zawodowym) – 4.556 Euro brutto miesięcznie / 54.672 Euro rocznie.
    • Gehaltsgruppen VII i VIII (osoby z doświadczeniem powyżej 5 lat) – 5.036 – 5.532 Euro brutto miesięcznie / 60.432 – 66.384 Euro brutto rocznie.
    • Gehaltsgruppen IX i X (osoby z wieloletnim doświadczeniem zawodowym) – 6.171 – 6.901 Euro brutto miesięcznie / 74.052 – 82.812 Euro brutto rocznie.
  1. Portal gehalt.de podaje następujące widełki na stanowisko inżyniera / kierownika budowy:
Roczne zarobki na stanowisku "Bauleiter" wg. portalu gehalt.de (https://www.gehalt.de/beruf/bauleitung)

Według tego portalu inżynierowie / kierownicy budowy zarabiają w Niemczech średnio 66.743 Euro brutto rocznie / 5.561,92 Euro brutto miesięcznie.

Roczne zarobki na stanowisku "Bauleiter" w zależności od doświadczenia wg. portalu gehalt.de (https://www.gehalt.de/beruf/bauleitung)
  1. Portal kununu.com prezentuje zarobki inżynierów / kierowników budowy w następujący sposób:
Zarobki na stanowisku "Bauleiter" wg. portalu kununu.com (https://www.kununu.com/de/gehalt/bauprojektleiter-in-24833)
    1. Powyższy wykres powstał na podstawie ponad 7 tys. odpowiedzi udzielonych przez użytkowników serwisu. Podane kwoty to roczne zarobki brutto, nie uwzględniające innych niefinansowych dodatków pracowniczych. Na jego podstawie możemy wyciągnąć następujące wnioski:
    • Średnie wynagrodzenie inżyniera/kierownika budowy niezależnie od doświadczenia wynosi 56.200 Euro brutto rocznie / 4.683,33 Euro brutto miesięcznie.
    • Minimalne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 40.700 Euro brutto rocznie / 3.391,67 Euro brutto miesięcznie, a maksymalne 83.600 Euro brutto rocznie / 6.966,67 Euro brutto miesięcznie.
    • 31,9 % inżynierów / kierowników budowy pracujących w Niemczech posiada doświadczenie zawodowe krótsze niż 3 lata. Zdecydowana większość osób w tej grupie (78%) zarabia w przedziale 40.700 – 57.860 Euro brutto rocznie / 3.391,67 – 4.821,67 Euro brutto miesięcznie.
    • 57% inżynierów / kierowników budowy z doświadczeniem zawodowym większym niż 3 lata zarabia w przedziale 49.280 – 66.440 Euro brutto rocznie / 4.106,67 – 5.536,67 Euro brutto miesięcznie.
    • Najbardziej doświadczeni inżynierowie / kierownicy budowy (doświadczenie zawodowe powyżej 10 lat) stanowią 25,3 % wszystkich inżynierów pracujących na tym stanowisku.

Uśrednienie wyników

Poniżej przedstawiam zestawienie zarobków według 3 przytoczonych przeze mnie źródeł informacji:

Średnie zarobki kierownika budowy w zależności od doświadczenia zawodowego

Osobiście za najbardziej wiarygodne uznaję wartości prezentowane przez portal kununu.com, ponieważ są one najbardziej zbliżone do realiów, które obserwuję w moim najbliższym otoczeniu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się ile w przybliżeniu z powyższych kwot zostaje inżynierowi na rękę po odjęciu składek i podatków, pomnóż po prostu powyższe kwoty przez 55-60%.

Prezent za zapis na newsletter

Zarobki inżynierów / kierowników budowy w Niemczech w zależności od lokalizacji

Tak samo jak w Polsce, w Niemczech zarobki różnią się w zależności od lokalizacji. Bogatsze Landy, takie jak: Bawaria, Hesja, czy Badenia-Wirtembergia oferują większe wynagrodzenia, niż Landy mniej zasobne, jak np. Meklemburgia Pomorze Przednie, Saksonia, czy Turyngia.

Podejmując decyzję o tym gdzie w Niemczech pracować, należy kierować się nie tylko najwyższymi możliwymi zarobkami, ale uwzględnić również wyższe koszty życia w bogatszych Landach.

Pomimo upływu wielu lat, różnica w zarobkach nadal jest zauważalna pomiędzy wschodnimi i zachodnimi Niemcami. To najlepszy przykład na to, do czego prowadzi ustrój socjalistyczny…

Żródło: https://www.kununu.com/de/gehalt/bauprojektleiter-in-24833

Podsumowanie

Wyłuskanie uśrednionych zarobków nie jest najłatwiejszym zadaniem, ponieważ są one zależne od bardzo wielu zmiennych. Dlatego aplikując do nowej pracy, czy idąc na coroczną rozmowę pracowniczą należy mierzyć siły na zamiary. Wiedza na temat średnich zarobków w innych firmach i w tej samej lokalizacji pozwoli Ci odpowiednio dostosować swoje wymagania płacowe do rynku.

Można oczywiście próbować negocjować znacznie wyższe kwoty, ale należy wtedy przygotować bardzo dobre argumenty, na poparcie ponad rynkowej podwyżki płacy.

O tym jak przygotować się do rozmowy o podwyżkę przeczytasz w artykule na temat: Jak przygotować się do corocznej rozmowy pracowniczej.

Żeby zwiększyć swoje zarobki w branży budowlanej jeszcze bardziej, należy ubiegać się o awans na wyższe stanowiska, takie jak Projektleiter (Projektmanager) lub Oberbauleiter.

Czy Twoim zdaniem zarobki oferowane za granicą są wystarczająco kuszące, żeby polski inżynier zdecydował się na emigrację zarobkową?

Czy Twoim zdaniem w Polsce istnieją również tak duże rozbieżności w płacy, w zależności od województwa?

Jakie są Twoje spostrzeżenia wynikające z przytoczonych powyżej danych na temat płac?

Dodaj komentarz