You are currently viewing Zarobki inżyniera w Niemczech

Zarobki inżyniera w Niemczech

Czy zastanawiałeś się ile zarabia młody inżynier budownictwa na początku swojej kariery w Niemczech? Chciałbym podzielić się moją wiedzą w tym temacie i opowiedzieć Ci o warunkach pracy inżyniera budownictwa na etacie w niemieckim przedsiębiorstwie budowlanym. Przedstawię w nim płace w zależności od formy zatrudnienia, bonusy i dodatki oferowane inżynierom pracującym na budowie. 

Moja przygoda z pracą w Niemczech rozpoczęła się pod koniec studiów drugiego stopnia w 2017 roku, w trakcie mojego pobytu na niemieckiej uczelni w ramach programu Erasmus+. Z premedytacją wybrałem Niemcy jako swoją destynację, aby ułatwić sobie znalezienie pracy w niemieckim przedsiębiorstwie i rozpocząć zbieranie doświadczenia zawodowego z wyższego pułapu płacowego. Wyjeżdżając do Niemiec nie wiedziałem jednak na jakie zarobki będę mógł liczyć. Przypuszczałem tylko, że będzie to więcej niż w Polsce, ale o dokładnych kwotach ciężko było mi znaleźć informacje.

Prezent za zapis na newsletter

W miniporadniku znajdziesz:

 • opis tego, co wchodzi w skład dokumentów rekrutacyjnych w Niemczech,
 • dokładny opis wszystkich elementów składowych CV, z komentarzem, na temat tego na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie tworzenia CV,
 • przykładowe CV w języku polskim i niemieckim w dwóch wariantach – dla świeżo upieczonego inżyniera zaraz po studiach oraz dla osoby z większym bagażem doświadczeń,
 • rady na temat tego, jak tłumaczyć CV na język niemiecki,
 • słowniczek polsko-niemiecki, który pomoże Ci w tłumaczeniu Twojego CV,
 • szablon przedstawionego w poradniku CV do swobodnego wykorzystania przez Ciebie.

Źródła informacji na temat zarobków

W Niemczech każdego roku część stowarzyszonych firm budowlanych ustala płace dla kadry inżynierskiej. Ustalenia te można znaleźć przykładowo w dokumencie o nazwie: „Tarifvertrag – zur Regelung der Gehälter und Ausbildungs-vergütungen für die Angestellten und Poliere des Baugewerbe„ Zawarte tam stawki różnicowane są w 10-stopniowej skali, uwzględniającej posiadane doświadczenie, tytuł zawodowy oraz rodzaj ukończonej uczelni wyższej. Część stowarzyszonych firm budowlanych płaci dokładnie tyle ile jest przypisane dla danej grupy, inna część firm nie trzyma się natomiast tych kwot. Stawki w tych drugich firmach są przeważnie niższe na niższych stanowiskach, ale z drugiej strony nie mogą one znacznie odbiegać od tych podanych w tabeli, z uwagi na powszechną konkurencję w branży o pracowników. W firmach, które nie płacą według zestawienia, łatwiej jest za to o wyższą pensję na wyższych stanowiskach. Pomimo jasno zdefiniowanych kryteriów, przyporządkowanie do odpowiedniej grupy na początku kariery nie jest oczywiste. Osoba po ukończeniu studiów magisterskich budownictwa w Polsce czy w Niemczech kwalifikuje się właściwie do grupy 7. Jednakże biorąc pod uwagę jej doświadczenie zawodowe oraz zadania, którymi będzie zajmować się na początku w firmie to bliżej jej do grupy 5 w zestawieniu. Poniżej publikuję przykładowo jeden z takich dokumentów. Interesujące nas wartości znajdują się na stronach 17-27.

Dla porównania można poszukać w Internecie informacji na temat średnich zarobków w branży budowlanej. Jednym z takich portali porównujących zarobki jest gehalt.de.

Należy natomiast mieć na uwadze, że publikowane tam kwoty to średnia z całych Niemiec, nie uwzględniająca dodatków, takich jak np. samochód służbowy. W rzeczywistości wynagrodzenie uzależnione jest od wielu czynników takich jak: wielkość firmy, wielkość i charakterystyka projektu, płeć, miejsce zatrudnienia (Bundesland) czy doświadczenie zawodowe.

Ile zarabia student budownictwa w Niemczech?

Student budownictwa może w trakcie studiów nawiązać z przedsiębiorstwem współpracę na następujących zasadach:

 1. Praktyka obowiązkowa i nieobowiązkowa – najczęściej bezpłatna lub związana ze skromnym wynagrodzeniem na zakończenie okresu praktyki. Spotkałem się z wynagrodzeniem rzędu 500 Euro za miesięczną praktykę.
 2. Umowa dla studenta, tzw. „Werkstudent” – jest to swego rodzaju odpowiednik polskiej umowy zlecenie, która rozliczana jest stawką godzinową. Z moich doświadczeń wynika, że stawka ta waha się w przedziale 10 – 12 Euro brutto na godzinę. Należy nadmienić, że tak jak w Polsce, w przypadku tego rodzaju umowy stawka netto jest znacznie wyższa niż w przypadku zwykłej umowy o pracę. Jako „Werstudent” otrzymywałem średnio 88% kwoty brutto na rękę. Ograniczeniem pracy na tego typu umowie jest ilość przepracowanych godzin w okresie wykładów do 20 godzin tygodniowo. W okresie wakacyjnym tego ograniczenia nie ma.
 3. Duales Studium – połączenie nauki na studiach i pracy. Istnieje tu wiele modeli podziału czasu pomiędzy pracę i studia. Dla jednych może to być kilka dni w tygodniu pracy i kilka dni nauki na studiach, a dla innych normalny tygodniowy czas pracy i weekendowe uczęszczanie na studia. Połączenie tych dwóch rzeczy wymaga natomiast trochę gimnastyki, aby ustalić z pracodawcą wszystkie ograniczenia czasowe i znaleźć tok studiów odpowiadający czasowo wymaganiom pracodawcy.

Koniec studiów to nowy początek...

Po zakończeniu studiów do wyboru mamy etat lub własną działalność. Prowadzenie własnej działalności wiąże się przeważanie z poszukiwaniem pracy przy konkretnych projektach. Pracy można szukać samemu lub poprzez firmy pośredniczące. W kwestii prowadzenia własnej działalności nie posiadam niestety doświadczenia.

Wybierając etat i trafiając do firmy budowlanej po studiach z niewielkim doświadczeniem możemy liczyć najczęściej na zarobki według 5 grupy z tabeli płacowej. Umowa jest najczęściej zawiązywana na okres próbny 6 miesięcy – 1 roku, a później przechodzi ona automatycznie w umowę na czas nieokreślony.

Dodatki do pensji inżyniera

Z pracą na budowie wiążą się następujące bonusy:

 1. Samochód służbowy do użytku prywatnego z kartą paliwową – samochód jest w tym przypadku korzyścią podatkową, więc będziemy musieli płacić miesięcznie podatek dochodowy od jego wartości. Są to mimo wszystko znacznie mniejsze wydatki niż w przypadku posiadania własnego samochodu. Przykładowe obliczenia związanych z tym kosztów przedstawię w osobnym wpisie.
 2. Zakwaterowanie w trakcie wyjazdów służbowych poza miejsce zamieszkania (najczęściej powyżej 100 km).
 3. Dieta za wyjazdy służbowe poza miejsce zamieszkania – dieta może wynosić przykładowo 24 Euro za pełny dzień oraz 12 Euro za pierwszy i ostatni dzień delegacji. Dieta pomniejszana jest o ewentualne świadczenia. Np. gdy pracodawca zapewnia nam zakwaterowanie ze śniadaniem, to dieta jest pomniejszana o kwotę przeznaczoną na śniadanie. Zamiast diety rozliczanej tygodniowo na stosownych formularzach (gdy przebywamy w delegacji dłuższy czas) można umówić się na stały miesięczny dodatek do pensji.

Prezent za zapis na newsletter

Ile zarabia inżynier po studiach?

Biorąc pod uwagę świeżo upieczonego inżyniera budowy po studiach, który chce rozpocząć pracę na budowie, może on liczyć na około 3600 Euro brutto wypłaty i samochód do użytku prywatnego. Miesięczna wartość jego płacy wynosi w tym najprostszym przypadku około 3600 (miesięczna pensja) + 700 (leasing auta + paliwo) = 4300 Euro. Koszty serwisu ani ubezpieczenia samochodu również go nie interesują ;-). Jego zarobki wynoszą więc na start około 43.200 Euro brutto rocznie, a uwzględniając korzyść w postaci samochodu służbowego około 51.600 Euro brutto rocznie.

Dla porównania przytoczę zakres kwot, które były mi i moim znajomym oferowane po zakończeniu studiów magisterskich na Politechnice Krakowskiej w 2017 roku. Większość kwot o jakich była wtedy mowa to zarobki rzędu 2500 – 3500 zł netto. Średnio oferowano zatem płacę około 4300 zł brutto (~1000 Euro).

Wpis chciałbym zakończyć poniższą grafiką i pytaniem: 

Czy zakładając, że w dłuższym okresie czasu (10 lat) wiążemy naszą przyszłość z życiem na stałe w Polsce, warto na początku wyjechać na jakiś czas (2-3 lata) za granicę i rozpocząć karierę zawodową z dużo wyższego pułapu płacowego, czy może lepiej zostać w kraju i postawić na budowanie długotrwałych relacji w branży i zdobywanie doświadczenia na swoim podwórku, które w przyszłości zaowocują lepszą płacą, stanowiskiem i możliwościami rozwoju?

Ten post ma 15 komentarzy

 1. andy

  cześć, masz wiedzę jak wyglądają warunki dla inżynierów sanitarnych? czy w ogóle jest zapotrzebowanie na branżystów?

 2. Cześć andy!
  Zapotrzebowanie na kadrę inżynierską w budowlance jest duże, w szczególności na dużych projektach.
  Niestety nie mam dokładnych danych na temat inżynierów sanitarnych. Orientacyjnie, po sprawdzeniu na stronie Gehalt.de: https://www.gehalt.de/einkommen/search?searchtext=HLK-Ingenieur&location=Berlin
  zarobki powinny być 10-20% wyższe niż inżyniera budownictwa, rzędu 4000 Euro brutto.
  Jeżeli jesteś poważnie zainteresowany wyjazdem, to skontaktuj się ze mną prywatnie przez maila albo na FB, może będę mógł Ci coś podpowiedzieć.
  Pozdrawiam 😉

 3. Ola

  Cześć, powiedz mi czy w Niemczech łatwo znaleźć pracę mając tytuł samego inżyniera? Jak pracodawcy patrzą na nasze studia inż. a mgr inż.??

  1. Cześć Ola,
   kluczowy jest język niemiecki i dyplom uczelni wyższej, a to czy to będzie tytuł inżyniera czy magistra nie ma za bardzo wpływu na zdobycie pierwszej pracy 😉 Studia w Polsce uprawniają nas do pracy w Niemczech i są tam uznawane. Ogólnie rzecz biorąc z tytułem inżyniera i znajomością języka niemieckiego nie powinno się mieć problemu ze znalezieniem pracy.

 4. Monika

  Cześć,
  zastanawia mnie czy w Niemczech potrzebują również osób do biura (do tej, pory zajmowalam się głównie wykonywaniem obmiarow do sprzedaży robót, rozliczaniem Podwykonawców, wykonywaniem dokumentacji powykonawczej, zamawianiem materiałów budowlanych, raportowaniem prac wykonanych), ale na budowie też byłam. Posiadam tytuł magistra z dróg i mostów, ale zajelam się tym drugim.
  Przyznam, że lepiej czuję się analizując projekty do rozliczeń.

  1. Cześć Monika,
   oczywiście, że pracę w Niemczech można znaleźć zarówno na budowie jak i w biurze.
   Cześć rzeczy, które wymieniłaś, takich jak dokumentacja powykonawcza, zamawianie materiałów albo rozliczanie podwykonawców mają najczęściej miejsce w biurze budowy (na budowie) i często wykonują ją inżynierowie budowy.
   Natomiast stanowiska związane typowo z pracą w biurze (siedzibie firmy) to przykładowo:
   – Arbeitsvorbereitung (przygotowanie projektu, placu budowy i dokumentów do rozpoczęcia prac, harmonogramowanie),
   – Kalkulator (przedmiary, przygotowanie oferty dla inwestora, przygotowanie spisu prac w celu znalezienia podwykonawców – LV – Leistungsverzeichnis),
   – Einkauf (szukanie podwykonawców i podpisywanie umów).
   Można się też dostać przykładowo do działu BIM, pracować z modelami 3D i wspomagać różne budowy.
   Możliwości jest sporo 😉
   Czy masz jeszcze jakieś pytania? Pozdrawiam!

   1. Monika

    Dziękuję za odpowiedź. 🙂
    Cały czas myślę o wyjeździe do Niemiec. A, że więcej czasu spędziłam w biurze niż na budowie to byłam ciekawa jak to wygląda i zastanawialam się czy jest dla kogoś takiego szansa. Bardzo rozjaśnileś mi sytuację.
    Pozdrawiam serdecznie.

 5. Łukasz

  Hej, a możesz powiedzieć jak jest z badaniami wysokościowymi na inżyniera budowlanego na budowie? Czy wyglada to tak samo jak w Polsce? Wysylaja Cie do lekarza medycyny pracy ? Chodzi mi szczegolnie o badania okulistyczne gdyz przyznam szczerze mam pewien problm z jednym okiem (tym lepszym widac wszystko – tym gorszym 2 – 3 rządki). Drugie pytanie odnośnie pracy w biurze. Czy można dostać się do biura projektowego tylko z podstawowymi umiejetnosciami w Cadzie ? I ostatnie pytanie chyba najwazniejsze. Jaki poziom jezyka Twoim zdaniem trzeba miec zeby probowac swoich sil w biurze czy na budowie ? B1 ? B2 ? czy moze C1/C2 ???? Z góry dziękjei pozdrawiam.

  1. Cześć Łukasz!
   1. Gdy zaczynałem pracę w 2017 roku w Niemczech nie wymagano ode mnie żadnych badań. Z tego co się orientuję, nie ma w Niemczech takich wymagań jak w Polsce. Jeżeli masz problem ze wzrokiem to zapewne nosisz okulary? Okulary nie są żadnym przeciwwskazaniem do pracy na budowie.
   2. Czym są dla Ciebie podstawowe umiejętności? Jeżeli potrafisz obsługiwać program na tyle, żeby narysować detale lub rzuty to wydaje mi się to wystarczające 😉
   3. Z poziomem B1 możesz już rozglądać się za pracą. Na początku w pracy przyda się B2, ale B1 też może wystarczyć. Docelowo, w ciągu pierwszych kilku/kilkunastu miesięcy warto podciągnąć się na C1.
   Napisz do mnie na maila, gdybyś miał więcej pytań.
   Pozdrawiam!

 6. Artur

  Witam, orientujesz się może czy jest zapotrzebowanie na inżynierów budowy branży sanitarnej? W Polsce to co proponują to nawet nie 3 tyś. złotych. Przez cały okres trwania technikum oraz studiów pracowałem jako monter i doświadczenie związane z instalacjami mogę określić na poziomie bardzo dobrym. Ostatnie pół roku pracowałem jako inżynier budowy, jednak człowiek niedługo na paliwo by nie zarobił.
  Wykształcenie mgr inż. a wstyd się przyznawać o zarobkach.
  Pozdrawiam

  1. Hej Artur.
   Dzięki za Twój komentarz.
   Inżynierowie branży sanitarnej są tak samo poszukiwani, jak inżynierowie budowy 😉
   Czasami mogą nawet liczyć na lepsze stawki.
   Napisz do mnie czego szukasz i w jakim stopniu znasz język niemiecki na: sebastian@niezaleznyinzynier.com
   Być może będę mógł pomóc 😉
   Pozdrawiam!

 7. Łukasz

  Witam, od dawna śledzę Twojego bloga zastanawiając się nad wyjazdem do Niemiec.. Zastanawia mnie jeden fakt, czy pracując na budowie można zarobić więcej, niż w biurze? Czyli czy jest tak samo jak w Polsce, czy są może różnice?
  Zastanawiam się, ponieważ mam już 2 lata spędzone na budowie jako Inżynier budowy i myślałem żeby zobaczyć jak się sprawdzę w biurze/ czy będzie mi pasowało. Planuję też podciągnąć język niemiecki z B1/B1+ do tego B2 i zdać z certyfikatem. Jakieś rady 🙂 ? Czy jestem na dobrej drodze?

  1. Cześć Łukasz.
   Najważniejsze, to podjąć konkretną decyzję i dążyć do jej urzeczywistnienia 😉
   Zależy o jakim stanowisku w biurze myślisz. Jako konstruktor można zarabiać podobnie jak inżynier na budowie. Z pracą w terenie wiążą się natomiast różne benefity, na które pracując w biurze nie można liczyć, jak np. samochód służbowy, dodatki za pracę w delegacji, diety itp.
   Twój poziom języka jest już odpowiedni, żeby aplikować do firm. Tak więc jesteś na dobrej drodze 😉
   Jeżeli chciałbyś omówić jakieś kwestie bardziej szczegółowo lub zapytać o coś konkretnego napisz do mnie maila na: sebastian@niezaleznyinzynier.com

   Pozdrawiam!

 8. Paula

  Ogólnie wyglada to dobrze, z czasem będzie można generować większe oszczędności. W Warszawie zycie też do najtańszych nie należy, a zarobki bardzo różne. Niemcy odkładają w euro, natomiast Polacy w złotówkach. Majatek czy inwestycje Niemcow będą wiecej warte niż Polaków. Kuszące też jest międzynarodowe środowisko. Widzę dużo plusów. Tylko zastanawiam się ile realnie trzeba odkładać na dom czy mieszkanie – w Polsce to priorytet, a w Niemczech niekoniecznie. My Polacy nie lubimy płacić za wynajem, co Ty o tym myślisz? Inwestujesz na rynku niemieckim by zejść z wynajmu? Dlaczego Niemcy tak boją się kredytów przy ich niezłych zarobkach i podobnych kosztach życia (za mieszkanie 2 pokoje 45m2 place obecnie 3500zl i czekam, aż będę mogła wprowadzić się na swoje, bo nie opłaca mi się to na dłuższą metę). Kalkuluje, że w DE byłoby mi lepiej..

  1. Cześć Paula,
   to prawda, że my Polacy jesteśmy mocno nastawieni na posiadanie mieszkania / domu. W Niemczech około 50% społeczeństwa wynajmuje mieszkania, w Polsce jest to około 10-15%. Moim zdaniem coraz więcej młodych ludzi w Polsce będzie wynajmować mieszkania na styl Europy Zachodniej.
   Ceny nieruchomości w dużych niemieckich miastach są bardzo wysokie i znacznej części społeczeństwa nie stać na ich zakup.
   Ja nie inwestuję na rynku niemieckim, ponieważ na polskim rynku są dwa razy większe stopy zwrotu z inwestycji.
   Niemcy, którzy dobrze zarabiają nie boją się kredytów i chętnie z nich korzystają. Duża część Niemców korzysta też z majątków budowanych wielopokoleniowo, dziedzicząc nieruchomości.
   Nie wszyscy w Polsce sa jednak świadomi, że w Niemczech mediana płac wynosi niewiele ponad 2 tys. EUR brutto miesięcznie. Piasałem o tym tutaj: https://niezaleznyinzynier.com/zarobki-inzyniera-a-srednia-placa-w-niemczech/
   Z takimi zarobkami kupno nieruchomości w Niemczech może być problematyczne…
   3500 zł to spore obciążenie dla budżetu domowego, ale kwota mnie nie dziwi. Na śląsku za porównywalne mieszkanie w nowym budownictwie należy zapłacić około 3000 zł miesięcznie.
   Może warto byłoby przeprowadzić się do mniejszego miasta albo spróbować pracy w delegacji? A może właśnie wyjechać za granicę?
   Dziękuję za Twój komentarz 🙂 Gdybyś miała więcej pytań napisz do mnie na: sebastian@niezaleznyinzynier.com

Dodaj komentarz