You are currently viewing Co po budownictwie?

Co po budownictwie?

Mam wrażanie, że sporo z nas zapomina o alternatywnych możliwościach pracy po budownictwie i za wszelką cenę stara się zdobyć uprawnienia budowlane, czy to do nadzorowania prac na budowie, czy projektowania. W tym artykule chciałbym przedstawić Ci kilka pomysłów na to, czym możesz zająć się poza standardowym etatem inżyniera budowy i projektanta, jeżeli ukończyłeś studia budowlane. Zapraszam!

Dlaczego poruszam ten temat?

Wielu inżynierów budownictwa narzeka na dużą odpowiedzialność w pracy, nadgodziny i stres. Myśląc o absolwentach studiów budowlanych najczęściej mamy przed oczami obraz inżyniera lub inżynierki w kasku na budowie. Drugim najczęstszym skojarzeniem jest najpewniej projektant lub projektantka pracujący nad projektem budowlanym. Ukończenie studiów daje nam natomiast znacznie więcej możliwości! Alternatywne zajęcia nie wymagają posiadania uprawnień budowlanych i nieraz mogą być bardziej lukratywne finansowo.

W życiu nauczyłem się, że warto odróżniać się od innych. Mam wrażenie, że tam gdzie nie ma większości, jest więcej miejsca i możliwości… Być może tak samo jest z pracą po ukończeniu studiów?

Prezent za zapis na newsletter

W miniporadniku znajdziesz:

 • opis tego, co wchodzi w skład dokumentów rekrutacyjnych w Niemczech,
 • dokładny opis wszystkich elementów składowych CV, z komentarzem, na temat tego na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie tworzenia CV,
 • przykładowe CV w języku polskim i niemieckim w dwóch wariantach – dla świeżo upieczonego inżyniera zaraz po studiach oraz dla osoby z większym bagażem doświadczeń,
 • rady na temat tego, jak tłumaczyć CV na język niemiecki,
 • słowniczek polsko-niemiecki, który pomoże Ci w tłumaczeniu Twojego CV,
 • szablon przedstawionego w poradniku CV do swobodnego wykorzystania przez Ciebie.

13 Pomysłów na to czym zająć się po studiach budowlanych:

1. Inżynier budowy

To jedna ze standardowych opcji. Doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na budowie jest konieczne do uzyskania uprawnień wykonawczych i projektowych. Praca w tym charakterze pozwoli też najszybciej uzyskać generalny pogląd na temat zagadnień technicznych, poznać różne rozwiązania stosowane w budownictwie i doświadczyć procesów budowlanych na własnej skórze. Jako inżynier budowy można pracować przy budowie zwykłych budynków mieszkaniowo-usługowych, hal, magazynów, jak również przy budowie mostów, tuneli, dróg, kolei oraz bardziej niecodziennych budowli jak stadiony, lotniska, wieżowce itp.

Po uzyskaniu uprawnień budowlanych można objąć funkcję kierownika budowy, a później kierownika projektu, wspinając się po szczeblach kariery w korporacjach budowlanych lub działać jako niezależny kierownik budowy przy budowie mniejszych obiektów.

Jest to jednocześnie jedno z najbardziej stresujących zajęć, gdyż na tym stanowisku pracuje się zazwyczaj pod dużą presją czasu.

2. Kreślarz CAD

Praca przy wykonywaniu rysunków technicznych i warsztatowych jest jedną z łatwiejszych opcji, żeby rozpocząć pracę w zawodzie po studiach. Podstawowym wymogiem będzie w tym przypadku dobra znajomość oprogramowaniem CAD. Biura projektowe mają duże zapotrzebowanie na pracowników wykonujących tego typu pracę.

Stanowisko kreślarza CAD daje możliwość pracy zdalnej. Posiadając dodatkowo umiejętności językowe, można w ten sposób nawiązać współpracę z firmami za granicą i pracować za lepsze – zagraniczne stawki. Wprawny pracownik, który potrafi w krótkim czasie wykonać wymagane rysunki techniczne, jest dla firmy nieocenioną pomocą.

3. Projektant konstrukcji – obliczenia statyczne

Projektowanie konstrukcji i wykonywanie obliczeń statycznych jest drugą z najbardziej oczywistych opcji po ukończeniu studiów budowlanych. Aby samodzielnie przegotowywać projekty, konieczne jest posiadanie uprawnień budowlanych. Aby je uzyskać niezbędna jest praktyka przy projektowaniu konstrukcji, jak również praktyka w wykonawstwie.

Praca na tym stanowisku wiąże się z wykonywaniem setek obliczeń, modelowaniem różnych połączeń przy użyciu programów komputerowych i wymiarowaniem elementów konstrukcyjnych. Coraz bardziej wymyśle formy w architekturze stanowią wyzwanie w prowadzeniu obliczeń i wymagają często niestandardowego podejścia do tematu i pomysłowości.

Teoretycznie można pracować zdalnie na tym stanowisku. Możliwe jest zatem zastosowanie geoarbitrażu i pracowanie dla firm zagranicznych za lepsze stawki. Co ciekawe w innych krajach Europy nie funkcjonują uprawnienia budowlane w takiej formie jak w Polsce, więc praca w pierwszych latach po studiach może być lepiej wyceniana.

Praca jako konstruktor również wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i stresem związanym z napiętymi terminami.

Jeżeli jest to Twoja wymarzona ścieżka kariery, to polecam Ci zapoznać się z działalnością Łukasza Zdanowicza, który prowadzi blog OProjektowaniu. Łukasz tworzy Newsletter, w którym uczy jak projektować konstrukcje budowlane. Zajrzyjcie też na jego profil na Facebooku.

4. Kosztorysant / Przedmiarowanie i ofertowanie

Aby pozyskać interesujące zlecenie na zaprojektowanie lub wykonanie przedsięwzięcia budowlanego niezbędne jest wykonanie wyceny i przygotowanie oferty dla inwestora. Zawód kosztorysanta może wydawać się nudny – w końcu to praca dość monotonna związana z wykonywaniem setek obliczeń. Wraz z digitalizacją naszej branży i rozwojem projektów 3D można jednakże znacznie usprawnić pracę kosztorysanta.

Wprawny i doświadczony kosztorysant jest nieocenionym członkiem zespołu w firmie budowlanej, dzięki któremu przedsiębiorstwo jest w stanie pozyskiwać nowe zlecenia i generować przyzwoity zysk. Jego umiejętności przydadzą się również w trakcie fazy wykonawczej, gdy należy przygotować ofertę na roboty dodatkowe. Nie jest to bynajmniej poboczne zajęcie dla studenta budownictwa, lecz bardzo istotne stanowisko, jeśli firma chce pozyskiwać intratne kontrakty.

W związku z tym, że praca kosztorysanta związana jest w głównej mierze z pracą przy użyciu komputera i telefonu, możliwa jest praca zdalna na tym stanowisku.

5. Modelowanie 3D , BIM Designer

BIM Designer zajmuje się projektowaniem obiektów 3D oraz przypisywaniem im określonych atrybutów / informacji (BIM – Building Information Modelling). Praca ta wiąże się głównie z pracą przy komputerze. Pomocna okaże się tutaj znajomość programów do modelowania 3D i programowania. Wykorzystanie modeli 3D w budownictwie będzie się z czasem powiększać i w pewnym momencie stanie się standardem przy realizacji dużych projektów. Dobry jakościowo model umożliwia wykonanie przedmiaru oraz generowanie wszelkich list i zestawień elementów budowlanych przy użyciu kilku kliknięć myszki. Model 3D w znacznym stopniu ułatwia zlokalizowanie kolizji instalacji i innych elementów budynku. W fazie użytkowania, model 3D ułatwia zarządzanie budynkiem i jego dokumentacją.

Praca na tym stanowisku może być wykonywana również w formie zdalnej.

Po więcej wiedzy odnośnie BIM-u zapraszam Was do odwiedzenia bloga BIMCorner, prowadzonego przez sześciu polskich inżynierów pracujących w norweskich firmach projektowych i budowlanych. Chłopaki robią na prawdę dobrą robotę! Sprawdźcie też ich profil na Facebooku.

6. Przedstawiciel handlowy w branży budowlanej

Posiadając background w postaci wiedzy teoretycznej na temat maszyn i materiałów budowlanych, można łatwiej i efektywniej sprzedawać te produkty. Przedstawiciele handlowi oprócz podstawowej pensji są również często dodatkowo wynagradzani za efekty – ilość sprzedanych produktów. 

Bardziej zaangażowani i ambitni pracownicy mają możliwość znacznego podniesienia swoich zarobków. Przedstawiciele handlowi posiadają często przywilej korzystania ze służbowego samochodu w celach prywatnych.

Bycie przedstawicielem handlowym to właściwie praca sprzedawcy. Sprzedawca, który opowiada o swoich produktach z przekonaniem i mówi „tym samym językiem” co jego klienci (dobrze zna terminologię i branżę) ma znacznie większe szanse na sukces i lepsze wyniki sprzedażowe. Branża budowlana oferuje szeroki wachlarz produktów poczynając od wszelkich materiałów budowlanych, poprzez wynajem małych maszyn, szalunków, rusztowań, a na kontenerach biurowych, dźwigach i ciężkim sprzęcie kończąc.

7. Pracownik naukowy na uczelni / doktorant

Po studiach ma się też możliwość, aby zostać na uczelni. Można rozpocząć studia doktoranckie lub zostać asystentem dydaktycznym. W ramach pracy na uczelni należy prowadzić zajęcia dla studentów (najczęściej projekty lub laboratoria) i zajmować się działalnością naukową. Będąc pracownikiem uczelni ma się również dostęp do grantów i specjalnych zleceń na wykonanie ekspertyz.

Praca na uczelni jest też dogodnym zajęciem, żeby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Pracując w mniejszym niż standardowy 40-godzinny wymiar pracy, ma się możliwość na pogodzenie tego zajęcia z rozkręcaniem swojego biznesu. Pracując w taki sposób zyskuje się „dochód podstawowy” oraz opłacenie wszystkich oficjalnych składek ZUS z pracy na uczelni, co jest szczególnie istotne w początkowej fazie, gdy biznes nie dostarcza jeszcze przychodów na odpowiednim poziomie. Pracując na uczelni ma się również ułatwiony dostęp do zdolnych studentów, których można później zaangażować we własnej firmie.

8. Pracownik laboratorium

W trakcie studiów budowlanych część zajęć odbywa się w formie laboratoriów, gdzie wykonuje się różnorodne badania, m.in.: próby wytrzymałości materiałów, badania właściwości gruntów, badania właściwości materiałów, dobór odpowiedniego kruszywa do mieszanek betonowych / asfaltowych, badania związane z przewodnictwem cieplnym materiałów itd.

Na te wyżej wymienione i inne badania występuje stałe zapotrzebowanie ze strony producentów materiałów i firm wykonawczych.

Jako pracownik laboratorium ma się również możliwość pracy nad nowymi rozwiązaniami i materiałami w budownictwie. Istnieje także możliwość pracy własnej i opatentowania swoich rozwiązań.

9. Specjalista do spraw technicznych / obsługi gwarancyjnej u dewelopera

Każdy deweloper jest zobowiązany do 5-letniej rękojmi na budynek / dom / mieszkanie po ich sprzedaży. Wszystkimi zgłoszeniami gwarancyjnymi zajmuje się właśnie dział gwarancji dewelopera, który bada przychodzące zgłoszenia i zajmuje się usunięciem usterek. Także w momencie odbioru domu / mieszkania przez klienta, spisywane są często usterki, które deweloper zobowiązany jest w ustalonym czasie usunąć – koordynacja tych działań również często należy do obowiązków osoby pracującej na opisywanym stanowisku.

W trakcie budowy i sprzedaży mieszkań klienci mają możliwość dokonania zmian lokatorskich. Tymi sprawami również zajmuje się dział techniczny dewelopera, który ma za zadanie przekazanie tych wszystkich uwag w odpowiedniej formie generalnemu wykonawcy na budowie.

10. Odbiory mieszkań / Doradztwo dla osób prywatnych

Posiadając odpowiednią wiedzę, narzędzia pomiarowe i zestaw norm budowlanych możemy otworzyć swoją działalność związaną z odbiorem mieszkań / domów przed ich zakupem od dewelopera. Na rynku pojawia się coraz więcej tego typu usługodawców. Jeśli rozważasz taką działalność polecam na początku zatrudnić się u jednego z nich, żeby nabrać praktycznego doświadczenia.

Zadaniem osoby przeprowadzającej taki odbiór jest sprawdzenie czy wszystkie elementy konstrukcyjne i wykończeniowe wykonane są zgodnie z obowiązującymi normami i sztuką budowlaną. Wychwycone jeszcze przed przekazaniem klientowi mieszkania błędy, będą łatwiejsze i mniej uciążliwe do usunięcia. Niejednokrotnie klient może również wynegocjować dodatkowy rabat za usterki.

Przykładem takiej firmy jest marka stworzona przez Karolinę Malicką – W szpilkach na budowie. Zajrzyjcie na jej Facebooka i Instagrama.

11. Doradztwo i badania specjalistyczne

W budownictwie potrzebne są również usługi specjalistyczne, które najczęściej wiążą się ze specjalnymi wymaganiami stawianymi projektowanym budynkom lub problemami wynikającymi z błędów wykonawczych.

Wśród specjalnych wymagań można wymienić: budownictwo pasywne, certyfikaty LEED / BREAM, odpowiedni poziom szczelności (badania szczelności, blower-door test), wymagania akustyczne pomieszczeń takich jak sale kinowe, sale konferencyjne, hotele itp.

Wśród najczęstszych problemów, które wymagają wiedzy i ekspertyzy specjalistycznej są: zagadnienia wilgotnościowe (pleśń), zagadnienia cieplne (mostki termiczne), niewystarczająca izolacja akustyczna. Ogólnie rzecz biorąc: zagadnienia fizyki budowli.

Wyspecjalizowanie się na konkretnym polu może być bardzo dobrą strategią długoterminową na lepsze zarobki i perspektywy w przyszłości.

12. Rzeczoznawca majątkowy

Posiadając odpowiednie wykształcenie budowlane mamy możliwość rozpoczęcia różnych studiów podyplomowych. Jedną z możliwości są właśnie studia z szacowania nieruchomości. Po ich ukończeniu i odbyciu obowiązkowej praktyki można pełnić funkcję rzeczoznawcy majątkowego i wykonywać zlecenia dla wszelakich zleceniodawców, poczynając od klientów indywidualnych, poprzez banki i instytucje finansowe, a na zamówieniach publicznych ogłaszanych przez gminy i powiaty kończąc.

Pracujące w tym charakterze osoby mają dostęp do aktualnych baz danych cen transakcyjnych nieruchomości, co może przełożyć się na lepszą skuteczność w przypadku inwestowania na rynku nieruchomości.

Prezent za zapis na newsletter

13. Założenie własnej firmy (marki) budowlanej / wykończeniowej

Bazując na zdobytej w trakcie studiów wiedzy teoretycznej (praktyka też wskazana 😊) można wypuścić się na głęboką wodę i założyć własną firmę remontową / budowlaną albo stworzyć markę i dostarczać zlecenia już istniejącym na rynku firmom remontowym.

Ja osobiście nie jestem pewien, czy byłbym w stanie bez zdobycia uprzedniego doświadczenia praktycznego otworzyć taką firmę (niestety jestem chyba zbyt przezorny…), ale znam osobę która w niedługim czasie po ukończeniu studiów magisterskich, odważyła się na taki krok i rozkręciła bardzo fajną markę zajmującą się wykończeniami wnętrz.

Ta osoba, to mój znajomy ze studiów na Politechnice Krakowskiej – Piotr Brzuchacz. Piotr założył w 2017 roku firmę wykończeniową domwell, w której nawiązał współpracę z istniejącymi już małymi firmami remontowymi, żeby pod jego szyldem wykonywały zlecenia na roboty, które on będzie im „nagrywać”. Jego główne zadania to: kontakt z klientem, prezentacja oferty, przygotowanie szczegółowego kosztorysu, obsługa zleceń pod kątem prawnym, organizacja terminarza i działania marketingowe. Obecnie (4 lata później) firma przynosi mu dużo satysfakcji i spełnienia, a na zarobki nie może narzekać 😉 

Zamierzam za jakiś czas poprosić Piotra o wywiad, żeby opowiedział o swoich początkach, pracy na co dzień oraz jak to jest być przedsiębiorcą w naszej branży.

Sprawdźcie jego profil na Instagramie i TikToku.

Podsumowanie

Mój wpis miał na celu przedstawienie Ci różnych możliwości ścieżek zawodowych, które stoją przed Tobą otworem po ukończeniu studiów budowlanych. Nie na każdym z wymienionych stanowisk konieczne jest ukończenie takich studiów. Są to natomiast powiązane z budownictwem zajęcia, gdzie tytuł inżyniera może być pomocny.

Moja lista z pewnością nie jest kompletna. Pomóż mi ją rozszerzyć!

Czy masz propozycje na jeszcze inne niż wymienione przeze mnie rodzaje aktywności zawodowej w branży budowlanej?

Na jakim stanowisku obecnie pracujesz, a czego chętnie byś spróbował(-a) w przyszłości?

Które z wymienionych stanowisk jest Twoim zdaniem najbardziej perspektywiczne?

Ten post ma 4 komentarzy

 1. August

  Bardzo fajny artykuł, ale myślę, że dałoby, go radę bardziej rozwinąć. Na pewno brakuje bardzo ciekawej możliwości, jaką jest praca u Inwestora polegająca na przygotowaniu i nadzorze Inwestycji i obsłudze Inwestycji istniejących(remonty, przebudowy), czyli de facto pełnienie obowiązków Inwestora dla różnych podmiotów w myśl polskich przepisów. Z moich obserwacji wynika, że są to najbardziej opłacalne stanowiska w branży. Im bliżej źródła kasy tym lepsza płaca.

  1. Cześć!
   Dziękuję za Twój komentarz i propozycję na poszerzenie listy.
   „Im bliżej źródła kasy tym lepsza płaca.” – to bardzo trafne spostrzeżenie 😀
   Czy miałeś okazję pracować w takim charakterze?
   Pozdrawiam!

  2. Karolcia

   Bingo. Praca dla inwestora, w charakterze Technical Project Manager, była dla mnie dużym awansem finansowym. Praca bardzo ciekawa, począwszy od nadzoru nad dokumentacją projektową, poprzez pozwolenie na budowę, tworzenie i negocjacje umowy na wykonanie robót i jej zakresu – decyzje o technologii, rozwiązaniach ligistycznych itp, po samą budowę a potem eksploatację. Inżynier ma tu pełne pole do popisu i rozwoju umiejętności na styku tych stricte inżynierskich 🙂 Każdy projekt jest inny i wymaga posiadania „helicopter view” 🙂 Najbardziej przydały mi się umiejętności z biura projektowego i wiedza projektanta konstrukcji, a także umiejętnosc poruszania się w procesie inwestycyjnym i prawie budowlanym, czego nauczyłam się podczas egzaminu na uprawnienia. Osoby nie posiadające uprawnień budowlanych dużo trudniej poruszają się w tym procesie – uprawniony inżynier nie ma tego problemu 🙂

   1. Cześć Karolcia.
    Dziękuję, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem 🙂
    To stanowisko faktycznie wygląda bardzo ciekawie i perspektywicznie.
    Czy masz wiedzę na temat tego, jakie są największe (najbardziej znane) firmy w Polsce, które realizują wiele inwestycji i rekrutują na takie stanowiska? Czy może są to pojedyncze wakaty w różnych mniejszych firmach?

Dodaj komentarz