You are currently viewing Jaka cecha charakteru jest najważniejsza w życiu zawodowym inżyniera?

Jaka cecha charakteru jest najważniejsza w życiu zawodowym inżyniera?

Jako inżynierowie budowy na co dzień mierzymy się z nieprzewidzianymi sytuacjami i problemami. Niejednokrotnie rozwiązania przewidziane w projekcie trzeba przemyśleć na nowo i dopasować je do zmieniających się warunków lub nie uwzględnionych wcześniej szczegółów. Gdybym miał ocenić, co w naszym zawodzie jest najważniejszą cechą to byłaby to elastyczność i umiejętność dopasowywania się do sytuacji.

W myśl zasady: „Jeśli nie drzwiami, to oknem”, inżynier musi stale szukać rozwiązań napotykanych w pracy problemów.

W ramach wpisu gościnnego, poprosiłem firmę Gpi Poland ze Skarbmierza o podzielenie się ich doświadczeniem w kwestii elastycznego podejścia do pracy i rozwiązywania problemów, które przy budowie zbiorników, jest tak samo istotne jak dla nas inżynierów na budowie. Producent i dostawca zbiorników nierdzewnych Gpi przedstawia w nim krótkie case-study swojego projektu, gdzie musiał podejść do realizacji zadania nieszablonowo.

Gpi Poland opowie krótko o tym jak rozwiązać problem, kiedy transport silosów lub dużych zbiorników nie jest możliwy, a są one niezbędnym elementem, aby klient mógł nadal się rozwijać i wprowadzać nowe produkty na rynek.

Zapraszam!

Utrudniony transport do Katowic

Jedna z firm wykorzystująca olej roślinny chciała rozbudować bazę magazynową o kolejne zbiorniki. Sam projekt nie był niczym wyjątkowym: standardowe parametry, dobrze znany materiał. Mogłoby się wydawać, że to kolejny zbiornik na olej. Schody pojawiły się, kiedy wyszło na jaw, że infrastruktura drogowa nie pozwala na bezpośredni wjazd zbiornika na teren zakładu.  Ponad drogą do fabryki przebiegał wiadukt z linią kolejową. Na dowiezienie zbiornika o pojemności 76 m3 na miejsce nie było niestety najmniejszych szans.

Wcześniejsze realizacje i budowa zbiorników na terenie zakładu odbywały się na miejscu. To jedno z możliwych rozwiązań, natomiast stosuje się je z reguły przy dużo większych konstrukcjach.

Najprostsze rozwiązania są najlepsze

Teoretycznie, można było złożyć wniosek o zamkniecie drogi, przebudowę wiaduktu i linii kolejowej. To wszystko jednak byłoby jak strzelanie do komara z armaty – zabiera zbyt dużo czasu i pieniędzy. 

„Jeśli można zaprojektować coś, co rozwiązuje problemy producenta, klienta i nie jest uciążliwe dla stron trzecich- w tym przypadku mieszkańców Katowic – trzeba to zrobić. Na tym między innymi polega optymalizacja”.- Aleksandra Chmiel-Karakuła, Gpi Poland.

Pamiętajmy, że klient nie chciał dwóch mniejszych zbiorników, ponieważ powierzchnia magazynowa jaką dysponował była ograniczona. Zbiornik musiał pomieścić 76 000 litrów oleju jadalnego i zajmować minimum miejsca. Rozwiązaniem było tylko piąć się w górę.

Zbiorniki nierdzewne na olej zaprojektowane i wykonane przez Gpi Poland

Inżynierowie Gpi znaleźli rozwiązanie. Zbiornik pojechał na miejsce jako dwie osobne komory, które następnie były nakładane jedna na drugą, tworząc całość. To tak zwany duo-tank lub double-chamber.

Produkcja dwóch komór trwała 10 tygodni. Zbiorniki zostały przetransportowane i złożone w ciągu jednego dnia.

Specyfikacja techniczna

  • zewnętrzne cylindryczne zbiorniki do przechowywania oleju spożywczego
  • pojemność 76 m3
  • zbiornik składa się z dwóch komór (DUO-Tank)
  • średnica zewnętrzna do 4 metrów
  • wykończenie Ra <0,8 µm
  • funkcja podgrzewania produktu
  • kalkulacja na podstawie EN 13445 i S.E.P.
  • Ciśnienie projektowe -0,001/+0,5 bara
  • Temperatura projektowa -25/+90 °C

Kiedy jeszcze wykorzystywane są zbiorniki wielokomorowe?

Zbiorniki wielokomorowe (multi-chamber) nie są typową konstrukcją i powszechnym produktem. Wymagają doświadczenia od konstruktorów i montażystów. Wszystko musi pasować. Najmniejsze niedopatrzenie powoduje, że zbiornik nie zostanie złożony.

Dzielone, pionowe zbiorniki są częściej spotykanym rozwiązaniem. Jednak na rynku dostępne są również poziome odpowiedniki. Wielokomorowe, horyzontalne zbiorniki są idealne dla firm, które potrzebują małych kontenerów. Komory umieszczone są jedna obok drugiej, a zatem im bardziej rozłożysta konstrukcja, tym „zjadana” jest powierzchnia magazynowa.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w niezależnych od siebie zbiornikach przechowywać różne substancje o odrębnych właściwościach chemiczno-fizycznych. Część z nich może posłużyć jako zbiorniki buforowe przy produkcji żywności.

Odpowiednie oprogramowanie i kalkulacja

Aby sprostać opisanym powyżej i innym wyzwaniom, potrzebne są odpowiednie narzędzia do projektowania. W przypadku Gpi jest to TankDesign2.0. – wewnętrzny software, którego darmowa wersja jest dostępna na stronie www.gpi-tanks.pl

Program pozwala prowadzić precyzyjne kalkulacje, pomaga określić wymaganą grubość ścianek w zbiornikach ciśnieniowych, a także tworzy wizualizacje 3D. Dzięki temu można dopasować konstrukcję jak puzzle.

Program pozwala wybrać normę projektową, funkcje zbiornika, dodatkowe przyłącza, rodzaj stali, a efektem końcowym jest prognozowana wycena i parametry do dalszej analizy.

Mimo, że tematyka budowy zbiorników może się wydawać odległa, to jako inżynierowie musimy współpracować w zakresie wielu branż wykonawczych i w pracy nie raz zetkniemy się z podobnym problemem, przed którym stanęła firma Gpi Poland w tym artykule. Ja sam niejednokrotnie prowadziłem uzgodnienia z dostawcami przed wbudowaniem specjalnych urządzeń i elementów, takich jak: skanery rentgenowskie, centrale wentylacyjne czy wielkoformatowe prefabrykaty.

Inżynierowie budowy pracujący przy budowie hal, magazynów i zakładów produkcyjnych z pewnością zetknęli się z problemem dostarczenia niektórych elementów na budowę. W takich sytuacjach warto myśleć nieszablonowo i wspólnie z podwykonawcami szukać rozwiązań szytych na miarę.

Czy zgodzisz się, że elastyczność jest kluczową cechą dobrego inżyniera?

Jakie inne cechy charakteru powinien posiadać inżynier?

Z jakim wyzwaniem budowlanym lub logistycznym spotkałeś(-aś) się w swojej karierze zawodowej, gdzie koniecznym było zastosowanie nieszablonowego rozwiązania?

Dodaj komentarz