We wcześniejszym wpisie przedstawiłem na jakie zarobki może liczyć absolwent budownictwa w Niemczech. Dzisiaj z kolei zastanowię się czy to dużo, czy mało w porównaniu do reszty niemieckiego społeczeństwa.
Na początku chciałbym nadmienić, że wcale nie tak łatwo odnaleźć dokładną informację na temat średnich zarobków w społeczeństwie. Ciężko ustalić czy wyniki, które analizujemy odnoszą się do płac brutto, netto, czy jest to średnia czy mediana płac itp.
Ostatecznie zdecydowałem się oprzeć swoją analizę o dwa niezależne źródła, których wyniki w dużym stopniu się pokrywają:
- https://www.einkommensverteilung.eu/deutschland/
- https://wid.world/simulator/
Źródło pierwsze zawiera dane opracowane przez niemiecki federalny urząd statystyczny i odnosi się do mediany płac przed opodatkowaniem (płaca brutto).
Źródło drugie opiera się na wyniku kombinacji kilku różnych danych, tj. systemu rachunków narodowych, danych ankietowych, danych fiskalnych i rankingów majątkowych (“national accounts, survey data, fiscal data, and wealth rankings”). W tym przypadku analizowana kwota to również płaca brutto, przed opodatkowaniem, z pominięciem świadczeń społecznych.
Według obu przytoczonych powyżej źródeł roczna mediana płac w 2015 roku wyniosła w Niemczech około 24.100 Euro brutto.
Świetny, rzetelny tekst, dzięki !
W końcu dowiedziałem się jak wyglądają zarobki na Zachodzie w naszej branży.
Porównując informacje, widzę, że mój polski pracodawca płaci naprawdę dobrze ( pracuję w sektorze energetyki).
Życzę powodzenia panie Sebastianie !
Dziękuję za komentarz!
Gratuluję dobrego pracodawcy 🙂
Powodzenia!
Cześć 🙂 moim zdaniem, płace są niskie na początku kariery, bo konkurencja jest duża (szczególnie w większych miastach gdzie są Politechniki). Osoba po studiach bez doświadczenia chce zdobyć pierwszą pracę a na jej miejsce jest wielu chętnych, więc akceptuje zaproponowane warunki… to psuje rynek.
Hej. A jak wyglądają zarobki Inżynierów / kierowników robót z doświadczeniem 5, 10, 15 lat w budownictwie??
Cześć Bartek. Pomijając kwestie indywidualnych negocjacji, kierownik robót z 5-10 letnim doświadczeniem zarobi 4500 – 6000 EUR brutto.
Później należałoby wskoczyć na funkcję Kierownika Projektu (Projektleiter), żeby zarabiać więcej.
Zerknij jeszcze proszę na tabelkę, którą zamieściłem na końcu tego wpisu:
https://niezaleznyinzynier.com/kadra-inzynierska-na-budowie/
Znajdziesz tam orientacyjne stawki uzależnione od stanowisk.
Pozdrawiam!