You are currently viewing Zarobki inżyniera a średnia płaca w Niemczech

Zarobki inżyniera a średnia płaca w Niemczech

We wcześniejszym wpisie przedstawiłem na jakie zarobki może liczyć absolwent budownictwa w Niemczech. Dzisiaj z kolei zastanowię się czy to dużo, czy mało w porównaniu do reszty niemieckiego społeczeństwa.

Na początku chciałbym nadmienić, że wcale nie tak łatwo odnaleźć dokładną informację na temat średnich zarobków w społeczeństwie. Ciężko ustalić czy wyniki, które analizujemy odnoszą się do płac brutto, netto, czy jest to średnia czy mediana płac itp.

Ostatecznie zdecydowałem się oprzeć swoją analizę o dwa niezależne źródła, których wyniki w dużym stopniu się pokrywają:

  1. https://www.einkommensverteilung.eu/deutschland/
  2. https://wid.world/simulator/

Źródło pierwsze zawiera dane opracowane przez niemiecki federalny urząd statystyczny i odnosi się do mediany płac przed opodatkowaniem (płaca brutto).

Źródło drugie opiera się na wyniku kombinacji kilku różnych danych, tj. systemu rachunków narodowych, danych ankietowych, danych fiskalnych i rankingów majątkowych (“national accounts, survey data, fiscal data, and wealth rankings”). W tym przypadku analizowana kwota to również płaca brutto, przed opodatkowaniem, z pominięciem świadczeń społecznych.

Według obu przytoczonych powyżej źródeł roczna mediana płac w 2015 roku wyniosła w Niemczech około 24.100 Euro brutto.

Prezent za zapis na newsletter

W miniporadniku znajdziesz:

  • opis tego, co wchodzi w skład dokumentów rekrutacyjnych w Niemczech,
  • dokładny opis wszystkich elementów składowych CV, z komentarzem, na temat tego na co należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie tworzenia CV,
  • przykładowe CV w języku polskim i niemieckim w dwóch wariantach – dla świeżo upieczonego inżyniera zaraz po studiach oraz dla osoby z większym bagażem doświadczeń,
  • rady na temat tego, jak tłumaczyć CV na język niemiecki,
  • słowniczek polsko-niemiecki, który pomoże Ci w tłumaczeniu Twojego CV,
  • szablon przedstawionego w poradniku CV do swobodnego wykorzystania przez Ciebie.

Inżynier budownictwa na tle niemieckiego społeczeństwa

Porównując zarobki młodego inżyniera do reszty niemieckiego społeczeństwa, jego pozycja startowa po ukończeniu studiów wygląda całkiem nieźle. Ze swoją początkową pensją 3600 Euro miesięcznie brutto bez dodatków zarabia on więcej niż 79 % niemieckiego społeczeństwa.

Uwzględniając z kolei dodatek w postaci samochodu służbowego i karty paliwowej awansuje on do grona 15 % najlepiej zarabiających Niemców.

Powyższe średnie kwoty odnoszą się do zarobków gospodarstwa domowego. Na potrzebę tego wpisu odniosłem się do gospodarstwa domowego składającego się z jednej osoby. Szczerze mówiąc wynik niesamowicie mnie zaskoczył… Jak to możliwe, że Niemcy zarabiają średnio tak niewiele (2008 Euro brutto miesięcznie)? Przypominam, że mowa o kwocie brutto, od której należy jeszcze odjąć podatek dochodowy i składki! A zatem takiej osobie pozostaje wtedy około 1370 Euro miesięcznie na przeżycie. Przeciętnemu Niemcowi wcale nie powodzi się lepiej niż przeciętnemu Polakowi…

Poniżej przedstawiam grafikę obrazującą rozkład zarobków w Niemieckim społeczeństwie. Pionowa niebieska linia wskazuje kwotę 24.100 Euro (mediana płac w Niemczech), pomarańczowa z kolei wskazuje kwotę 43.200 Euro (zarobki młodego inżyniera budowy). Jak łatwo zauważyć grupa najlepiej zarabiających jest niewielka w porównaniu do większości społeczeństwa na samym dole drabiny zarobków.

Z powyższych wyników można zatem wyciągnąć wniosek, że w przypadku krajów rozwiniętych, takich jak Niemcy, studia znacząco podnoszą standard życia i zarobki względem reszty społeczeństwa. W przypadku Niemiec strategia “ucz się, idź na studia, znajdź dobrze płatną pracę” nadal może mieć rację bytu w niektórych branżach. Porównując w związku z tym początkowe zarobki młodego inżyniera do ogółu społeczeństwa, to są one bardzo dobre i dają dobre perspektywy na przyszłość.

Inżynier budownictwa na tle innych branż

Aby uzyskać pełen obraz na temat początkowej płacy inżyniera budownictwa warto zestawić ją z zarobkami inżynierów z innych branż. Tabela poniżej przedstawia różnicę w zarobkach młodych inżynierów z niewielkim doświadczeniem w zależności od branży, w której oni działają.

Żródło: https://www.absolventa.de/jobs/channel/bauwesen/thema/gehalt

Jak wynika z zestawienia inżynierowie budownictwa wcale nie zarabiają ponadprzeciętnie względem innych branż technicznych. Właściwie to znaczna część ich kolegów zarabia około 10-15% więcej od nich. Wyjątkiem są architekci, którzy na początku kariery startują z pułapu około 20% niższego niż inżynierowie budownictwa. Dzięki temu, że etat inżyniera budowy bardzo często wiąże się z bonusem w postaci samochodu służbowego do użytku prywatnego, to uwzględniając jego finansowy ekwiwalent (ok. 700 Euro miesięcznie), płaca inżyniera budownictwa wyniosłaby według zestawienia 50.248 Euro rocznie i nie odbiegałaby znacząco od szczytu zestawienia. To wszystko oczywiście przy założeniu, że inżynierowie pozostałych branż nie mają tego benefitu.

Prezent za zapis na newsletter

Inżynier budownictwa na tle polskiego społeczeństwa

Na zakończenie dołączam grafikę, która pokazuje, gdzie w społeczeństwie plasuje się absolwent budownictwa w Polsce ze swoją pierwszą płacą.

Dlaczego w Polsce zawód inżyniera jest tak słabo opłacany na początku kariery?

A może zarobki w Niemczech są nieadekwatne do doświadczenia osoby świeżo po studiach i niesprawiedliwe względem reszty społeczeństwa?

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Edward

    Świetny, rzetelny tekst, dzięki !
    W końcu dowiedziałem się jak wyglądają zarobki na Zachodzie w naszej branży.
    Porównując informacje, widzę, że mój polski pracodawca płaci naprawdę dobrze ( pracuję w sektorze energetyki).

    Życzę powodzenia panie Sebastianie !

  2. MK

    Cześć 🙂 moim zdaniem, płace są niskie na początku kariery, bo konkurencja jest duża (szczególnie w większych miastach gdzie są Politechniki). Osoba po studiach bez doświadczenia chce zdobyć pierwszą pracę a na jej miejsce jest wielu chętnych, więc akceptuje zaproponowane warunki… to psuje rynek.

  3. Bartek

    Hej. A jak wyglądają zarobki Inżynierów / kierowników robót z doświadczeniem 5, 10, 15 lat w budownictwie??

    1. Cześć Bartek. Pomijając kwestie indywidualnych negocjacji, kierownik robót z 5-10 letnim doświadczeniem zarobi 4500 – 6000 EUR brutto.
      Później należałoby wskoczyć na funkcję Kierownika Projektu (Projektleiter), żeby zarabiać więcej.
      Zerknij jeszcze proszę na tabelkę, którą zamieściłem na końcu tego wpisu:
      https://niezaleznyinzynier.com/kadra-inzynierska-na-budowie/
      Znajdziesz tam orientacyjne stawki uzależnione od stanowisk.
      Pozdrawiam!

Dodaj komentarz