Takie proste i darmowe narzędzie sprawdzi się dobrze przy niewielkiej ilości błędów wykonawczych. Formatowanie tabeli, zgrywanie i przeklejanie zdjęć staje się jednak w pewnym momencie zbyt czasochłonne i nieefektywne.
Na rynku są już na szczęście konkretne rozwiązania wspierające inżyniera w jego pracy. Programy takie jak: Dalux, Pocket Inspections, PlanRadar, czy Bauapp, pomagają znacznie efektywniej zarządzać usterkami i zadaniami. Aplikacje te umożliwiają zapisanie usterek już na budowie, przy pomocy telefonu komórkowego lub tabletu. Pozwalają one na zlokalizowanie usterek na planie, przypisania ich danemu podwykonawcy, załączenia do nich zdjęć i opisu, a na końcu wygenerowania gotowego raportu.
Korzystając ze wspomagającego pracę inżyniera oprogramowania oszczędzamy sporo czasu, który można poświęcić na dopilnowanie innych kwestii w pracy lub samorozwój.
Dalux jest bardzo zaawansowanym narzędziem, umożliwiającym pracę z modelem 3-D, gdzie moduł usterek stanowi tylko jedną z wielu funkcjonalności programu. Jest to jednocześnie jedne z droższych rozwiązań, przeznaczonych do kompleksowego zarządzania budową.
Pocket Inspections, PlanRadar, oraz Bauapp są znacznie prostszymi rozwiązaniami. Wystarczają one natomiast w pełni do zarządzania usterkami i kontroli jakości na standardowej budowie. Aplikacje okażą się przydatne zarówno na etapie budowy, wydawania mieszkań przez dewelopera, jak również w fazie rękojmi/gwarancji.
Digitalizacja branży budowlanej jest faktem i zdecydowanie warto korzystać z rozwiązań usprawniających naszą pracę, aby być bardziej efektywnym, móc wykonać swoje obowiązki w standardowym czasie pracy i ukrócić zbędne nadgodziny…
Innym niezwykle ważnym aspektem jest fakt, że posiadając tego typu oprogramowanie, jesteśmy zobligowani do jego używania przez naszego pracodawcę i regularnie dokonujemy obchodów budowy pod kątem jakości wykonania prac. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na to, że coś przeoczymy lub nie wykonamy regularnego obchodu ze względu na natłok obowiązków. Z punktu widzenia pracodawcy, jest to inwestycja (zakup oprogramowania) w celu uniknięcia większych kłopotów w przyszłości (na etapie odbiorów i rękojmi).
Aplikacja i listy tego typu mogą równie dobrze zostać użyte w celu kontroli BHP na budowie, a wygenerowany w aplikacji raport może później zostać przesłany do konkretnego podwykonawcy z żądaniem zabezpieczenia zagrażających życiu pracowników miejsc.
W PlanRadar również można operować na modelu BIM i komunikować się przez BCF 😉 dalux/pr i dopiero później pozostałe narzędzia.
Faktycznie, w Planradar jest też opcja przeglądarki modelu BIM, ale tylko w pakiecie rozszerzonym.
Jeżeli komuś zależy na możliwości operowania na modelu BIM to powinien się przyjrzeć dokładnie ofercie Dalux oraz PlanRadar i wybrać dla siebie odpowiednią 🙂